Yenilikler kanserde büyük umut oluyor

Bu yıl 20.si düzenlenen Avrupa Kanser Kongresi’ni değerlendiren onkologlar, immunoterapi’nin kemoterapiye göre daha az yan

15 Eylül 2017 Cuma, 09:23

Bu yıl 20.si düzenlenen Avrupa Kanser Kongresi (ESMO 2017) bu sene 8-12 Eylül 2017 tarihleri arasında İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleşti .

Yaklaşık 30 bin kişinin takip ettiği kongrede pek çok kanser türünde uygulanan yenilikçi yaklaşımlar ve tedavi olanakları onkologlar başta olmak üzere sağlık çalışanlarına sunuldu.

ESMO ile ilgili konuşan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, yaklaşık 30 bin kişinin takip ettiği kongrede pek çok kanser türünde uygulanan yenilikçi yaklaşımların ve tedavi olanaklarının sunulduğunu belirtti.

‘Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin’ (KHDAK), en yaygın kanser tiplerinden biri olduğuna dikkat çeken Gümüş, 2017’deki yeni gelişmeler ışığında hastalara “İmmuno-Onkoloji tedavi” seçeneklerini sunabilmenin kendilerini heyecanlandırdığını bildirdi.

Gümüş, süren çalışmalarda immunoterapi ile mevcut kemoterapi tedavisine kıyasla sağlık durumu ve yaşam kalitesi bakımından daha olumlu sonuçlar alındığını vurgulayarak, “Tanı esnasında ameliyata uygun olmayan akciğer kanserli hastaların ideal tedavi yöntemi olan kemoradyoterapiye rağmen, nüks etmeleri durumunda bağışıklık sistemi üzerinden etki eden diğer bir immunoterapi ilacı kullanıldığında yan etkilerin oldukça az olduğu gözlenmiştir” ifadelerini kullandı.

İmmunoterapi yaşam kalitesini artırıyor Prof. Dr. Gümüş, 2017 yılındaki yeni gelişmelerden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “İmmunoterapi’nin, yaşam süresinde uzama ve yan etkilerin yönetilebilir olması hastalara kaliteli bir yaşam olanağı sağlamaktadır.

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki, kanseri ölümcül bir hastalık olmaktan çıkarıp baş edilebilir kronik bir hastalık haline getirme yolunda umudumuzu kaybettirmeyecek çok neden var” değerlendirmesinde bulundu. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Nuri Karadurmuş da ESMO 2017’nin tüm dünyadan saygın medikal onkolog, radyasyon onkoloğu ve kanser tedavisi ile ilgilenen diğer branş doktorlarının da katıldığı ve tüm dünyaya önemli çalışmaların ilk kez açıklandığı bir kongre olduğunu kaydetti.

Yeni tedavilere ihtiyaç duyuluyor Türkiye’den çok sayıda medikal onkoloğun klinik çalışma, sözlü sunum ve poster bildirilerinin yayınlanmasının sevindirici olduğuna dikkati çeken Karadurmuş, “Kanser tedavisinde cerrahi müdahale, radyasyon, kemoterapi ve hedefli tedaviler bugüne kadar tedavinin temelini oluşturmuştur.

Ancak lokal olarak ilerlemiş veya ileri evre kanserlerde bu yöntemler ile uzun dönemli sağkalım ve pozitif bir yaşam kalitesi sağlanmasına rağmen, hastaların büyük çoğunluğunda yeni tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: