Vücudumuzdaki parazitler aslında bizi koruyor mu?

Vücuttaki bazı parazitlerin, zararlı olmalarına rağmen daha ölümcül enfeksiyonlara karşı direnç gösterdiği görüldü

14 Eylül 2017 Perşembe, 22:05

Parazitlerin birçoğu hastalıklara ve hatta ölüme dahi neden olabildiğinden, çoğu tür gibi insanlar da enfeksiyondan her ne pahasına olursa olsun sakınmaktadır.

Fakat vücuttaki bazı parazitlerin, zararlı olmalarına rağmen daha ölümcül enfeksiyonlara karşı direnç gösterdiği de görüldü.

Bu durumda vücutta hastalıklara sebep olan parazitlerin ne zaman yararlı olabileceğini bilmek, bulaşıcı hastalıklarla nasıl baş edebileceğimize dair araştırmalara yardımcı olabilir.

Evolution Letters’ta yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, parazitler, misafir oldukları canlıları diğer enfeksiyonlardan korumak pahasına farklı mekanizmalar geliştirebiliyor.

Örneğin, midemizde yaşayan ve zaman zaman bazı problemlere neden olabilen bakterilerin, gıda zehirlenmesine yol açabilecek daha zararlı mikropların oluşumunu engellediği biliniyor.

Benzer şekilde, genellikle böceklerle bulaşan bakteriler bazı zararlar oluştururken daha ölümcül enfeksiyonlara karşı da koruma sağlayabilir.

Ayrıca yapılan laboratuvar deneylerinde, orta derecede zararlı olan ve çok ufak kurtçukların içinde yaşayan bakterilerin, konuk oldukları vücudu ölümcül hastalıklardan korumak için birkaç günde evrimleştiği gözlemlendi.

Fakat, doğada bu evrimleşmenin nasıl ve ne zaman oluştuğu hala araştırma konusu.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: