Vajinayı gençleştiren 7 operasyon

10 Mayıs 2018 Perşembe, 02:05

Uzmanların açıkladığına göre son 10 yılda genital cerrahi inanılmaz bir artış gösteriyor! Peki, kadınlar neden ve hangi vajina estetiklerini yaptırıyor? İşte tüm bunların cevabı gelin uzmanından öğrenelim…

Kadınlar eski yıllara nazaran kendine çok daha iyi bakıyor. Yıllara karşı koyamayan bölgeleri için bıçak altına yatıyor genç görünme uğruna kozmetiklere dünyanın parasını harcıyorlar. Peki kadınlar neden vajina estetiği yaptırıyor? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, genital güzelleştirme uygulamasıyla ilgili merak edilen konular hakkında bilgiler verdi:

VAJİNA İÇİN EN ÇOK YAPILAN OPERASYONLAR

Labiaplasti: Bu tanım sıklıkla iç dudaklara, daha az sıklıkla da dış dudaklara yapılan cerrahi müdahalelerin adıdır. İç dudaklara yapılan cerrahi işlemler genital kozmetik cerrahi alanındaki en yaygın operasyonlardır. Genellikle boyut küçültme ya da asimetriyi düzeltme amacıyla uygulanır. Bazen kozmetik ihtiyaç dışında, spor aktivitelerinde negatif etkilerinden kurtulmak içinde uygulanabilir (at binme vb).

İç dudaklar, üretra ve vajinayı çevrelerken cinsel uyarılmada da önemli rol oynar. Cinsel uyarılma sonucu bu bölgenin kanlanması artar ve dudaklarda şişme meydana gelir. Bu cinsel doyumu sağlamaya yardımcı olur aynı zamanda kayganlaştırmaya da katkı sağlar.

Vajinoplasti: Vajina dokusunun gerginleştirilerek çapının daraltılması amacıyla yapılır. Genellikle doğumlar sonucunda gevşemiş ve genişlemiş olan vajen dokusuna sahip kadınların tercihi bu yöndedir. Diğer adıyla vajinal gençleştirme olarak da bilinir.

Himenoplasti: Bu işlem himenin yeniden oluşturulması ve yırtık kenarların yeniden birleştirilmesidir. Genellikle dini ve kültürel sebepler nedeniyle tercih edilen bir işlem olmakla beraber son dönemlerde partnerine bir hediye vermek isteyen kadınlar da bu yönteme başvurmaktadırlar.

Dış dudakların büyütülmesi: Bu işlem vücudun farklı bölgelerinden alınan yağın, dolgunlaştırmak amacıyla dış dudaklara enjekte edilmesidir.

Vulva Lipoplastisi: Bazen de vulvadaki yağların liposuctionla alınması gerekebilir.

G-spot büyütme: Bu prosedür, olduğu varsayılan bu noktanın büyüklüğünü ve dolayısıyla teorik olarak bir kadının cinsellikten aldığı zevki arttırmak için kollajen gibi bir maddenin G noktasına enjekte edilmesini kapsar. Etkiler, işlemin tekrarlanması gerektiği zamana kadar, ortalama 3-4 ay sürer.

Clitoral kaput azaltma: Bu prosedürün amacı, klitorisin pençelerini (veya başını) açığa çıkararak, klitorisi çevreleyen cilt kaputunun küçültülmesini sağlamaktır. Böylece cinsel uyarılmayı kolaylaştırarak, kadının cinsel doyumunu artırmak amaçlanmaktadır. Prosedür aynı zamanda hoodektomi olarak da bilinir.

VAJİNA ESTETİKLERİNİN RİSKİ NELER?

·         Sinir hasarı
·         Hassasiyet kaybı
·         Kalıcı renk değişimi
·         Labia kenarlarında tırtıklanma
·         Doku kaybı
·         Seks sırasında ağrı
·         Diğer genital bölgelerde hasar
·         Bu husustaki en önemli nokta da genital kozmetik cerrahiye ait uzun dönem sonuçları içeren çalışmaların olmamasıdır. Yapılmış çalışmalar ve yayınlar hep kadınların cerrahi sonrası kısa dönem memnuniyetlerini ölçmektedir ve bu ölçümleri yapan klinikler zaten bu uygulamaların yapıldığı merkezler olduğu için tarafsız olmadıkları aşikardır.

Kaynak : Posta

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz