TAJEV Hatay’da 2 bin 500 kişiye sağlık taraması yapacak

07 Eylül 2017 Perşembe, 01:37

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV), sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında “Sadece Benim İçin” adı altında 08-09 Eylül tarihleri arasında Hatay’da eğitim ve tarama çalışmaları gerçekleştirecek…

Toplumda farkındalığı arttırarak, jinekolojik hastalıklara daha çok önem verilmesini amaçlayan Türk-Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV), Hatay’da eğitim ve kadın sağlığı için ücretsiz taramalar yapacak.

08-09 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek “Sadece Benim İçin” projesi kapsamında 500’ü kadın olmak üzere, aile fertleri ile 2500 kişi sağlık kontrollerinden geçirilecek. 2 gün sürecek etkinliklerde ayrıca jinekoloji alanında Türkiye’nin önde gelen jinekologları eğitimler verecek.

Sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında, ilki 2008 yılında Bingöl’ de başlayan “Sadece Benim İçin” projesi ile bugüne kadar 5 bölgede 2000 kadına ulaştı.

Proje kapsamında bilgi veren TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, bu projeyle anne ve bebek ölümlerini azaltmayı, başta meme kanseri ve genital kanserler olmak üzere çeşitli hastalıklarda, erken teşhisin önemine dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü sözlerine şöyle devam etti: ‘ Sosyal sorumluluk projemiz ile Türkiye’nin her bölgesine ulaşmayı amaçlıyoruz. Kadın sağlığı çok önemli bir konu, özellikle kadınlarımızın sağlıklı olması ile sağlıklı ve bilinçli çocuklar yetişebilir. Kadın sağlığında farkındalığı arttırmalıyız. Proje kapsamda; önce bölge halkına eğitim verilmesi, sağlık taraması, ebeler, hemşireler ve pratisyenlere eğitim ve ihtiyacı olan kurumlara tıbbı cihaz veya elektronik ürünün bağışı sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde farklı bölgelerde bu çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.’

TAJEV’in amacı: Türkiye’nin önde gelen jinekologlarının katılımıyla gerçekleştirilen çeşitli eğitim ve bilinçlendirme toplantılarının yanı sıra genel tarama, ameliyat ve muayenenin de yapıldığı “Sadece Benim İçin” sosyal sorumluluk projesinde ayrıca bölge sağlık çalışanlarına da çeşitli eğitimler veriliyor. Sağlık Bakanlığı’nın tam destek verdiği projede ücretsiz jinekolojik muayene ve rahim ağzı kanserine ilişkin pap smear ön tarama testleri düzenleniyor. Eğitimler ve tarama çalışmalarıyla rahim ağzı kanserinin de en aza indirgenmesi amaçlanıyor.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz