Sadece içmekle yetinmeyin! Kahveyle yapabileceğiniz 10 faydalı şey

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 19:10

Kahve hem tadı hem de kokusuyla hepimizi büyüleyen bir mucize. Peki kahveyle içmek dışında neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?…

Saç bakımı

Cilt için birçok faydası olan kahve saçlarınıza da çok iyi gelecek. Kahve saçınızı sadece parlatmakla kalmayıp aynı zamanda besleyerek dökülmesini de azaltır. Bolca demlediğiniz kahveyi soğuduktan sonra saçlarınızın dibinden ucuna kadar masaj yaparak yedirin ve 20 dakika bekledikten sonra durulayın. Haftada bir kez tekrarlayabilirsiniz.

Bahçeler için

Kahve, içerdiği nitrojenle bahçe toprağınız için gübre olarak kullanılabilir. Ancak karışıma eklediğiniz kahve telvesinin toplam gübrenin %20’sinden fazlasını oluşturmaması gerekiyor. Kahveyi saksıda yetiştirdiğiniz bitkiler için de kullanabilirsiniz.

Dekorasyon için

Kahve çekirdekleri hem kokuları hem de görüntülerinin güzelliğiyle dekorasyon unsuru olarak da hayatlarımıza giriyorlar. Burada iş yaratıcılığınıza kalıyor ancak önerebileceğimiz en basit dekorasyon fikri şeffaf bir vazo ya da şişeye doldurduğunuz kahve çekirdeklerini mobilyalarınızın etrafını saran masalarda sergilemeniz olacaktır…

Mobilya cilası

Kahveyi içtikten sonra telvesini atmayıp nemli bir bez yardımıyla mobilyalarınızı ovalarsanız hem cilalanmış gibi parlarlar hem de mis gibi kahve kokusu bütün evinize yayılır.

Ev kokusu

Kimyasal içerikli oda parfümü kullanmak istemiyorsanız kahve tam size göre! Eski bir ince çorabın içine kahve çekirdekleri doldun ve bunu da gözünüze hoş görünen bir bardak, şişe, vazo gibi bir eşyanın içine yerleştirin. Evinizin havası temizlenecek ve etraf mis gibi kahve kokacaktır.

Peeling

Kahve harika bir doğal peeling görevi görür ve ölü derilerinizden kurtulmanızı sağlar. Çekilmiş kahve ve zeytinyağını karıştırarak istediğiniz bölgelere peeling yapabilirsiniz. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulamanız yeterli olacak.

Pire kovucu

Kahve, kokusu sayesinde köpeklerinize musallat olan pirelerden kurtulmanızı sağlar. Çekilmiş ve demlenmiş kahveyi köpeğinizin üzerine yayarak tüylerini tarayın. Böylelikle pireleri kaçıracağınız gibi rahatsız edici köpek kokusunun yerini kahve kokusuna bırakmasını da sağlarsınız.

Buzdolabı kokusu

Kimi zaman ne kadar uğraşsak da buzdolabımızı saran kötü kokulardan kurtulamıyoruz. Kahve bu durumda da imdadımıza koşuyor. Buzdolabının içine küçük bir kabın içinde bir miktar çekilmiş kahve koyun ve kötü kokulardan anında kurtulun!

Yüz maskesi

Kahve, antioksidanlar içerdiğinden dolayı kolayca cildinizi besleyen bir maskeye dönüşebilir. Bununla yetinmeyip kırışıklarla da savaşır. Kahve telvesi ve kabartma tozunu karıştırıp yüzünüze maske şeklinde uygulayın. 20 dakika bekleyip ılık suyla yıkadığınızda etkisini hemen fark edeceksiniz.

Elinizdeki kokular için

Kahve sayesinde elimize sinen soğan ve sarımsak gibi kötü kokulardan kurtulmak çok kolay. Tek yapmanız gereken elinizi çekilmiş kahve ya da kahve telvesiyle iyice ovalayıp sonrasında yıkamak…

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz