NBA yıldızları Trump’a karşı… ‘Seni serseri’

24 Eylül 2017 Pazar, 13:19

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan basketbol ligi NBA’de geçen senenin şampiyonu Golden State Warriors’ın yıldızı Stephen Curry’nin Beyaz Saray’a gelmesine yönelik daveti geri çekmesinin ardından spor camiası gerildi. NBA yıldızı Lebron James, Trump’ın daveti geri çekmesinin ardından ABD Başkanına ‘serseri’ dedi…

Donald Trump, cumartesi günü Twitter’da yayınladığı mesajında, şampiyonluk ziyareti için Beyaz Saray‘a gitmek istemediğini açıklayan Curry için, “Şampiyon bir takım için Beyaz Saray’ı ziyaret etmek büyük onurdur. Görünüşe bakılırsa Stephen Curry tereddüt ediyor. O halde davet geri çekilmiştir” ifadelerini kullandı.

Trump’ın söz konusu Tweet’i

Trump’ın mesajına, Curry’nin ‘ezeli’ rakibi Lebron James’ten ilginç bir yanıt geldi. James, Twitter’dan paylaştığı mesajında Trump’ı kastederek, “Seni serseri, Stephen Curry zaten gelmeyeceğini söylemişti. Yani ortada davet falan yok. Beyaz Saray’a ziyaret etmek sen oraya gelene kadar bir onurdu” diye yazdı.

Lebron James’in ABD Başkanına yönelik bu ifadeleri tansiyonun artmasına neden oldu.

“ZİYARET GERÇEKLEŞMEYECEK”

Golden State Warriors yönetimi de Trump’ın mesajının ardından yaptığı açıklamada, bir lig geleneği olarak Beyaz Saray’a yapmayı planladıkları şampiyonluk ziyaretinin bu koşullarda gerçekleşmesinin mümkün görünmediğini belirterek, takım olarak başkent Washington’a yapacakları ilk ziyarette, ‘eşitlik, çeşitlilik ve birliktelik değerlerini vurgulayan etkinliklere katılacaklarını’ aktardı.

CURRY: BU ÇOK CESURCA

Önceki bir demecinde şampiyon takımın geleneksel olarak gerçekleştirdiği Beyaz Saray ziyaretine katılmak istemediğini söyleyen Curry, ABD Başkanı Trump’ın, “Şampiyon bir takım için Beyaz Saray’ı ziyaret etmek büyük onurdur. Görünüşe bakılırsa Stephen Curry tereddüt ediyor. O halde davet geri çekilmiştir.” açıklamasına, “Trump’ın, ABD halkının çoğunluğuna saygı duymadığını düşünüyorum. Hepimiz, elimizden geldiğince bir duruş sergilemeliyiz.” cevabını verdi.

2015 ve 2016’da normal sezonun en değerli oyuncusu seçilen, 2015’ten sonra 2017’de de şampiyonluk sevinci yaşayan Curry, “Seni serseri, Stephen Curry zaten gelmeyeceğini söylemişti. Yani ortada davet falan yok. Beyaz Saray’ı ziyaret etmek, sen oraya gelene kadar bir onurdu.” sözleriyle kendisine destek veren yıldız basketbolcu LeBron James için ise “Bu gibi durumlarda tepki göstermek cesaret ister. Oldukça güçlü bir açıklama. Bence bu cesurca.” yorumunu yaptı.

LEBRON: SESSİZ KALAMAM

James, bu sözlerinin ardından sosyal medyada bir de video paylaştı. Trump’ın ABD halkını bölmeye çalıştığını öne süren basketbolcu, “Sporun, bizi nasıl bir arada tuttuğunu biliyoruz. Bizi bölmek için şimdi de sporu kullanıyor. Bu konuda sessiz kalamam.” ifadelerini kullandı.

Başkanlığa adaylığını koyduğundan beri Trump’ı eleştiren Warriors Başantrenörü Steve Kerr, şaşırmadığını belirterek, “Kendisiyle ilişkimizi kesmeden önce bizimle ilişkisini bitirmek istedi.” dedi.

KOBE DE SESSİZ KALMADI

NBA’in efsane oyuncularından Kobe Bryant ise Trump için “İsmi bile ayrım ve öfkeye sebep olan bir ABD Başkanı. Sözleri nifak ve nefret yayan birinin, ‘Amerika’yı yeniden harika yapması (Trump’ın seçim sloganı) mümkün değil.” değerlendirmesinde bulundu.

NBA Başkanı Adam Silver da yayımladığı açıklamada şunları kaydetti:

“Şampiyon takım oyuncularının Beyaz Saray’a gitmesinden yanaydım. Bu yüzden hayal kırıklığına uğradım. Fakat camialarında aktif rol alan ve önemli meselelerde yorum yapmaya devam eden oyuncularımızla gurur duyuyorum.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz