Laik eğitim mücadelesi için Kartal’da olalım

Laik eğitim mücadelesi veren kurumların temsilcileri İstanbul Kartal’da yapılacak büyük buluşma öncesi BirGün’e açıklamalarda

16 Eylül 2017 Cumartesi, 09:34

Eğitim Sen, Birleşik Haziran Hareketi (Haziran), Alevi örgütleri ile siyasi partiler, eğitimci ve veli derneklerinden oluşan 13 kurumun çağrısıyla “Laik, bilimsel, kamusal, anadilinde ve parasız eğitim mitingi” düzenlenecek.

Miting öncesi BirGün aracılığıyla çağrı yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız ve Haziran Hareketi İstanbul İl Yürütmesi’nden Deniz Demirdöğen yurttaşlara seslenerek, eşit, laik ve bilimsel eğitim için herkesi 17 Eylül Pazar günü saat 13.00’da İstanbul Kartal Meydanı’na davet etti.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan Okullarımıza, çocuklarımıza, geleceğimize sahip çıkmak için, kamusal eğitim için, laiklik eşitliktir, laiklik özgürlüktür, laiklik adalettir ve bilimsel, eşit, parasız, nitelikli ve anadilinde eğitim hakkı diye haykırmak için mitingi yapıyoruz.

Çocuğunun geleceğinden endişe duyan, karanlığa teslim olmayacağız diye haykıran herkesi 17 Eylül Kartal Mitingi’ne katılmaya, Ensar’da, Aladağ’da ve memleketin her yerinde yaşanan çocuk istismarına karşı çocuklarımızın sessiz çığlığına çığlık olmaya çağırıyoruz.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız Çocuklarımızın bugünü ve yarını için laik bilimsel kamusal ve anadilde eğitim için ısrarlıyız. Çocuklarımız ve geleceğimiz karanlığa teslim etmeyeceğiz. Mitingimize bütün demokrasi güçlerimiz davet ediyoruz. Bizler alevi örgütleri ve Eğitim Sen ile çalıştığımız mitingi eşit ve özgür bir ülkede yaşam için yan yana gelebilmek için yapıyoruz. Biliyoruz ki sesimiz sesimize, sözümüz sözümüze güç katıyor. Biliyoruz ki omuz omuza yürümek yarınlarımızı aydınlatıyor.

Devletin yıllardır eğitimde tekçi tutumuna karşı başta Alevilerin inançları olmak üzere tüm inançları bir arada olmasını ve bize dayatılan inançlara son verilemesini sağlayalım. Hurafelerle dolu akıl ve bilim dışı öğretim programlarının okullarda çocuklarımıza vereceği zararları engelleyelim.

Bu anlayışın yaptırımlarına dur deme günü 17 Eylül saat 13.00’da Kartal Meydanı’nda “Ferman Yezidin ise Meydan Hüseyin’inindir” şiarıyla tüm alevi yurttaşlarımızla sesimizi hep birlikte yükseltmeliyiz ve söylemeliyiz.Haziran Hareketi İstanbul İl Yürütmesi’nden Deniz Demirdöğen Eğitimdeki dinsel kuşatmanın yoğunlaştırıldığı bir dönemdeyiz.

AKP, bir din devleti kurum doğrultusunda, eğitim başta olmak üzere her alandaki adımlarını yoğunlaştırıyor. Okullar, bu anlamda kamusal bir alan olmaktan çıkartılırken, bilimsel ve laik niteliğinden de tümüyle arındırılmaya çalışılıyor. HAZİRAN Hareketi, bu kuşatmaya karşı “Laik Eğitim Kurultayı” ile başlattığı bir mücadele sürecini önümüze koyuyor. Müfredatın bilimsel ve demokratik içerikle düzenlenmesi, protokollerin iptal edilmesi ve dinselleştirme adımlarına karşı başta veliler olmak üzere, eğitim emekçileri ve öğrencilerle ortak bir mücadeleyi geliştirerek okullarımızı, çocuklarımızın geleceğini savunacağız.

Çocuklarını ENSAR’lara teslim etmeyi reddeden, laik ve bilimsel eğitimden yana olan, çocuklarının bilimsel ve nitelikli eğitim alması için çabalayan herkesi bu buluşmaya, bu mücadeleye çağırıyoruz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz