Katkısız, koruyucusuz, Yüzde Yüz Organik Hardal Yapma Rehberi

10 Eylül 2017 Pazar, 01:04

Patatesin en yakın arkadaşı, sosisli sandviçlerin vazgeçilmezi hafif acı aromasıyla damakta enfes lezzet bırakan hardalı evde yapmak mümkün.

Market raflarından aldığımız ürünlerin büyük çoğunluğu koruyucu maddeler içeriyor ve özellikle çocuklara bu ürünleri yedirmek istemeyen anneler herşeyin ev yapımını tercih ediyorlar. Üstelik evde kendi hazırlayacağınız hardala dilediğiniz aromaları da ekleyerek tam da damak zevkinize göre bir sos hazırlamanız çok kolay.

İşte adım adım ev yapımı, katkısız ve organik hardal tarifimiz:

1. Öncelikle hardalı tanıyalım

Hardal aslında bir bitkidir ve hardal yapmak için bu bitkinin tohumları kullanılır. Bu tohumlar altın sarısı tonlarında ya da siyaha yakın koyulukta olabilir. Bu tohumları aktarlardan hatta internetten bile kolaylıkla bulabilirsiniz. Uzmanlar hardal tohumunun kas ağrılarına ve uykusuzluğa iyi geldiğini de söylüyorlar. Üstelik hardal patates kızartması ile yenebilecek en masum sos olma özelliğini de taşıyor 🙂

2. Hardalınızı nasıl sevdiğinize karar verelim

Bazıları pürüzsüz yapıda olan hardalı tercih ederken, taneli hardal tutkunlarının da sayısı oldukça fazla. Siz öncelikle nasıl bir hardal hazırlamak istediğinize karar vermelisiniz. Taneli hardal özellikle etlerle çok yakışırken, kızartmalarla tüketmek için tanesiz hardalı tercih edebilirsiniz.

3. İlk adım

Aktardan aldığınız tohumları bir öğütücüden ya da mutfak robotundan geçirerek işe başlayabiliriz. Eğer tanesiz hardal yapmaya karar verdiyseniz aktarlardan toz olarak alarak bu adımı atlayabilirsiniz.

4. İkinci adım

2 tepeleme hardal tohumunu bir kavanoza boşaltın. 2 çay kaşığı sarımsak tozunu ekleyin. 8 çorba kaşığı kaynar suyu da kavanoza ekleyin, karıştırın ve şişmesi için bekletin. Oda sıcaklığına geldiğinde 2 çorba kaşığı sirke ve 4 kaşık da zeytinyağını ekleyin ve iyice karıştırın.

Bu aşamada isterseniz bal, acı biber, muskat, zerdeçal, kekik ya da dilediğiniz lezzeti ekleyerek aromalandırabilirsiniz.

2 gün beklettikten sonra gönül rahatlığı ile organik hardalınızı sevdiklerinize sunabilirsiniz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz